اداره بهزیستی چالوس

روابط عمومی بهزیستی شهرستان چالوس
ابزار وبلاگساخت و دریافت کد متن متحرک برای وبلاگ و سایت

اسلاید شو

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، مسأله ورزش یکی از مقوله‌های داغ روز بوده که به شکل‌های مختلف در سطح ملی و بین‌المللی مطرح می‌شود و گروه زیادی از افراد با آن سروکار دارند.

در این میان گروهی به‌عنوان طرفدار ورزش و دیدن برنامه‌های ورزشی و مسابقات هستند و برخی نیز خود ورزشکار حرفه‌ای بوده و عده‌ای نیز ورزشکار آماتور محسوب می‌شوند.

* ضرورت توجه به مقوله ورزش در جامعه

در راستای انجام امور مربوط به ورزش وزارتخانه و ادارات ورزشی مختلفی تأسیس شد و بخش‌های زیادی از برنامه‌های مربوط به رسانه‌ها اعم از شنیداری، دیداری و مکتوب به مسائل پیرامون ورزش اختصاص می‌یابد که تمام موارد ذکرشده نشان از اهمیت ورزش در سطح جامعه دارد.

با توجه به اینکه در دنیای ماشینی امروز تحرک و فعالیت بدنی به حداقل رسیده است، بنابراین نیاز به ورزش و نرمش امری اجتناب‌ناپذیر بوده و علاوه بر این تأثیرات روحی و جسمی که ورزش و نرمش در انسان‌ها برجای می‌گذارد نیز بر کسی پوشیده نیست.

* توانمندسازی جسمی و تأثیر در روحیه

با توجه به اهمیت ورزش و تلاش برای توسعه این مسأله در میان همه اقشار جامعه بدون شک قشر معلول نیز مشمول این بحث شده و ورزش روزانه برای معلولان با توجه به نوع معلولیت و آسیبی که دارند از سایر افراد مشهودتر است زیرا علاوه بر توانمندسازی جسمی تأثیر شگرفی در روحیه این افراد برجای می‌گذارد.

* جلوگیری از مرگ نابه‌هنگام و افزایش اعتماد به‌نفس

همان‌طور که ورزش در انسان‌های سالم تأثیرات مؤثری برجای می‌گذارد قطعاً در افراد معلول نیز آثاری مانند بهتر و راحت‌تر خوابیدن، جلوگیری از مرگ نابهنگام، دوری از پیری زودرس، تقویت سیستم دفاعی بدن، قوی‌تر شدن حافظه افراد، بالابردن اعتماد به‌نفس، ارتقای انرژی و آستانه تحمل، کاهش فشارهای عصبی، افسردگی، اضطراب و کاهش ابتلا به بیماری‌ها را در پی دارد.

به‌مناسبت هفته بهزیستی، خبرگزاری فارس چالوس بر آن شد تا به‌حضور دو تن از معلولانی که ورزش را برای دوری از انزوا و گوشه‌گیری انتخاب کردند رفته که توجه شما را به خواندن نکات جالبی از زبان این افراد که به‌نمایندگی از هم‌نوعان خود به بیان مسائل و مشکلات فراروی جامعه معلول ورزشکار پرداختند، جلب می‌کنیم.

 

 

*بروز بیماری CPH در دوران کودکی

منیره عارف‌خانی با داشتن بیماری CPH که اصالتاً نیشابوری بوده و چند سالی‌ است که در شهرستان چالوس زندگی می‌کند به تشریح وضعیت خود پرداخته و در این‌باره به فارس گفت: از ناحیه دو پا از دوران کوچکی دچار معلولیت شدم که این آسیب روز به‌روز شدیدتر شد و در سن 20 سالگی نیز دچار لرزش دست شدم که با فوت پدرم این عارضه قوت یافت و از ناحیه دو دست نیز معلول شدم.

وی با بیان اینکه چند ماهی‌است که به اصرار دوستان و اطرافیان برای انجام ورزش در سالن ورزشی ویژه معلولان مشغول به کار شدم، افزود: همانطور که ورزش برای سلامتی و تغییر روحیه تمام افراد مفید است من نیز اقدام به انجام ورزش در رشته تنیس روی میز با توجه به وضعیت جسمانی خودم کردم.

* نبود امکانات ویژه برای تردد و ایاب و ذهاب

عارف‌خانی که توانست مدرک کاردانی خود را در رشته زبان خارجه و با معدل بالا اخذ کند، ادامه داد: پس از اینکه مدرک دیپلم خود را در رشته ریاضی کسب کردم برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی شرکت کردم و توانستم این دوره را نیز با موفقیت سپری کنم.

وی نبود امکانات ویژه برای تردد و ایاب و ذهاب برای افراد معلول را از عوامل کنار گذاشتن ادامه تحصیل آن‌هم با توجه به استعداد خوبی که در زمینه درسی دارد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر دلم می‌خواهد در رشته مربوط به مدرک تحصیلی خود در جایی مانند تدریس زبان به‌صورت مکالمه و ... مشغول به‌ تعلیم شده و نتیجه زحمات چندین ساله خانواده‌ام را جبران کنم.

* تجویز آب‌درمانی و فقدان استخر شنای ویژه معلولان

این جوان معلول ‌از تلاش‌های شبانه‌روزی مادر خود از گذشته تا به امروز قدردانی کرد و افزود: حمایت مددکار بهزیستی چالوس و مربی ورزشی بنده و همچنین رئیس هیأت ورزشی جانبازان و معلولان چالوس سبب شد تا روحیه ناامید من دوباره جریان عکس پیدا کرده و با قرار گرفتن در مسیر تحرک و اراده روحی دوباره در من دمیده شود.

وی از حضور در کلاس‌های ورزش یوگا خبر داد و بیان کرد: با توجه به اینکه بسیاری از پزشکان مسأله آب‌درمانی را درباره مشکل من مفید می‌دانند اما هنوز امکانات استخرهای شهرستان چالوس برای استفاده افرادی مانند من مهیا نشده است و با توجه به علاقه به ورزش شنا اگر بتوان رشته شنای معلولان را در این شهرستان فعال کرد بسیار خرسند می‌شویم.

* قدردانی از جانبازانی که جان خود را به‌خطر انداختند

عارف‌خانی در پایان با قدردانی از همراهی‌های بازرگان عضو هیأت معلولان و جانبازان چالوس که خود نیز از یادگاران هشت سال دفاع مقدس محسوب می‌شود، گفت: من و امثال من که معلول هستیم و تکلیف ما مشخص است اما از جانبازانی که برای حفظ امنیت و آرامش ما جان خود را به خطر انداختند نیز به صورت ویژه تشکر و قدردانی می‌کنم.

* انتظار نگاه پرمهر مسؤولان

مادر منیره‌ عارف‌خانی یکی از فرهنگیان مؤفق شهرستان چالوس که گذشت ایام و بی‌مهری‌هایی که نسبت به فرزند معلولش در اجتماع می‌شد تارهای سیاهش را به سپیدی کشاند درباره مشکلات فراروی دخترش اظهار کرد: منیره فرزند و پاره تن من است و این امر سبب نمی‌شود تا از نگهداری و پرورش وی گلایه‌ای کنم اما اگر نگاه پرمهر مسؤولان به امثال دختر من معطوف شود قطعا بار مسائل و مشکلات فراروی ما نیز کم می‌شود.

* ضرورت متخصص کاردرمانی در چالوس

وی کار درمانی را از مهم‌ترین نیازهای اساسی شهرستان چالوس برای انجام و آموزش حرکات بدنی ویژه معلولان ضروری خواند و خاطر‌نشان کرد: از 4 سالگی که تشخیص بیماری فرزندم داده شد و ما در آن‌زمان در شهر نیشابور زندگی می‌کردیم هر کاری را برای بهبود وضعیت وی انجام می‌دادیم و علاوه بر فیزیوتراپی کار ورزش و ماساژ در خانه با استخدام مربی ورزشی را نیز در دستور کار داشتیم اما از زمانی‌ که به چالوس آمدیم این روند به‌دلیل نبود امکانات متوقف شد.

* تردد با ویلچر تنها در روزهای جمعه

مادر منیره عارف‌خانی مناسب نبودن فضای شهری را برای تردد دخترش و امثال او مهم‌ترین دغدغه خواند و اظهار کرد: چند سالی که به شهرستان چالوس عزیمت کردیم فضاها مناسب نبوده و برای اینکه منیره را جهت هواخوری به‌داخل شهر بیاوریم مجبوریم در روزهای جمعه که شهر خلوت بوده و امکان تردد ویلچر در قسمت خیابان‌های اصلی مقدور است اقدام به این کار کنیم زیرا در حالت عادی فضای پیاده‌روها که مناسب تردد آنها نبوده و خیابان‌ها نیز با وجود ترافیک و عبور خودروها امنیت ندارد.

 

 

* عمل جراحی نادرست و یک‌عمر معلولیت

فارس در ادامه به سراغ پسر جوان 22 ساله معلولی رفت که به بیماری مننگوستن مبتلا بوده، وی درباره مشکلاتش به فارس گفت: به تشخیص پزشکان برای برداشتن غده در کمر در 20 روزگی مورد عمل جراحی قرار گرفتم که این امر برگشت پاهای من را به‌دنبال داشت.

ابوالفضل علیپور به عمل‌های جراحی متفاوتی که بر روی پاهایش صورت گرفت اشاره کرد و افزود: پس از اینکه حس پاهای من بر اثر اشتباه نادرست پزشکان در دوران شیرخوارگی از بین رفت زیر تیغ جراحی برای چند عمل دیگر رفته و با گذشت سه سال بعد از عمل جراحی مشکل بی‌اختیاری نیز بر من چیره شد اما پاهای من تا اندازه‌ای به‌جای خود برگشت ولی چون در این زمان شکل گرفته بود در نتیجه استخوان مچ پای بنده نرم ماند.

* پرداخت هزینه آزاد برای خرید کفش طبی

وی با اشاره به اینکه در دوران کودکی بر اساس تشخیص پزشکان کفش‌های طبی مخصوص آن‌هم با سفارش در شهر ساری به نرخ دولتی خریداری و استفاده می‌کردم، خاطر‌نشان کرد: تا 6 سال پیش اعلام کردند که از این به‌بعد باید با هزینه آزاد کفش مخصوص را تهیه کنید و در آن‌ زمان 600 هزار تومان پول برای یک‌جفت کفش طبی آن‌هم کفشی که باید هر 6 ماه عوض می‌شد موجب شد تا از خرید کفش طبی با توجه به بضاعت مالی خانواده باز مانده و چون در سال‌های آخر مدرسه با کفش کتانی معمولی رفت و آمد می‌کردم در نتیجه پاهایم بیشتر کج شد.

* نداشتن امکانات ملی و باز ماندن از ادامه تحصیل

علیپور که توانست تا سال دوم دبیرستان ادامه تحصیل بدهد و به‌دلیل عدم تمکن مالی از ادامه راه بازماند، بیان کرد: به‌دلیل نداشتن هزینه ایاب و ذهاب ناچار شدم از ادامه تحصیل باز بمانم.

* حمایت 2 درصدی از 100 درصد

وی با انتقاد از حمایت‌های دولتی از معلولان اظهار کرد: شاید از 100 درصد تنها 2 درصد از کارها و نیازهای ما برآورده شد و در مدت 22 سال از عمرم تنها به اندازه دو سال هم کمک دریافت نکردم و حتی وقتی برای دریافت وام و تسهیلات مراجعه کردم با این عنوان که در صورت دریافت وام اشتغال از دریافت حقوق ناچیز ماهانه باز می‌مانی از ادامه کار منصرف شدم.

* تشویق دوستان و پیدا کردن هم‌تمرینی عامل انگیزه

این جوان معلول ورزشکار در ادامه در مورد چگونگی راغب شدن به مسأله ورزش به خبرنگار فارس گفت: تا 5 سال پیش تنها کار مفید من طی مسیر مدرسه تا منزل بود و میل و اشتیاقی برای حضور در اجتماع نداشتم و همواره خجالت می‌کشیدم و سپس به پیشنهاد یکی از دوستان معلول ورزشکار به باشگاه ورزشی رفتم و مدت 5 سال ورزش وزنه‌برداری (پرس سینه) کار کرده و وقتی وضعیت راه رفتنم رو به بهبودی رفت به باشگاه دیگر راه پیدا کردم.

وی با اشاره به اینکه هیأت جانبازان و معلولان پس از 1.5 سال از انجام ورزش در باشگاه‌های عادی ادامه کار ورزش در این باشگاه را پیشنهاد داد و با معرفی یک هم‌تمرینی از جنس خودم انگیزه پیدا کرده و با مهیا شدن وسایل کار تمرین‌های ما نیز شدت پیدا کرد و همین امر سبب شد تا در طول دو سال در مسابقات استانی بتوانم به مقام‌های برتر دست پیدا کنم.

* ارتقای رکورد جهان از 170 کیلو به 192 کیلوگرم

علیپور با اعلام اینکه در رده جوانان جهان رکورد 170 کیلو را به 192 کیلو ارتقا دادم خاطر‌نشان کرد: برای حضور در مسابقات مشهد نیز انتخاب شدم که به‌دلیل فشار تمرین‌ها از دوباره دچار حالت بی‌اختیاری شده و مجبور به انجام مجدد عمل جراحی شدم و در اینجا بود که پزشکان گفتند که باید ورزش وزنه‌برداری را برای همیشه کنار بگذارم.

* خداحافظی از وزنه‌برداری و خانه‌نشین شدن دوباره

وی از بستری دو ماهه خود برای عمل جراحی اخیر خبر داد و گفت: باز روحیه ناامیدی و شکست بر من غالب شد و دیگر حاضر به حضور در اجتماع نبودم که به اصرار رئیس هیأت جانبازان و معلولان چالوس برای انجام ورزش‌های سبک به عرصه ورزشی برگشتم و قرار شد تا در اجرای ورزش پرتاب دیسک توانایی خود را باردیگر محک بزنم که امیدوارم در این راه نیز به موفقیت‌هایی دست پیدا کنم.

* نبود بودجه برای خرید کفش طبی 900 هزار تومانی

معلول ورزشکار و جوان چالوسی خواستار حمایت بیشتر برای تهیه کفش طبی مخصوص خود شد و بیان کرد: در حال حاضر یکی از افراد در شهرستان چالوس در زمینه طراحی و دوخت این کفش‌ها فعالیت دارد اما پرداخت هزینه 900 هزار تومان جهت تهیه یک‌جفت کفش طبی برای من مقدور نیست و بدون شک امکان بازگشت مجدد پاهایم به حالت غیرعادی با نپوشیدن این کفش وجود دارد.

* افتخار آفرینی در میادین ورزشی و جبران گوشه‌ای از زحمات والدین

وی در پایان با قدردانی ویژه از حمایت‌ها و همراهی‌های والدین خود گفت: تحمل سختی‌ها و مرارت‌ها را از سوی مادرم که چندسالی که برای انجام مداوا در تهران بوده و بقیه عمر خود را نیز با وجود مشکلاتی که داشتم از نزدیک لمس می‌کردم و شاهد بودم که همراه پدرم از جانشان مایه گذاشتند و امیدوارم با کسب مقام‌های برتر در میادین ورزشی بتوانم برای آنها افتخارآفرینی کنم.

 

* چالوس مرکز غرب مازندران در ورزش معلولان

رئیس اداره بهزیستی شهرستان چالوس در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: با توجه به اینکه انزوا و گوشه‌گیری معلولان از مهم‌ترین مشکل این قشر است ولی امروز شرایط حضور و ورود معلولان به جامعه تا حدودی فراهم شده است.

محمد گلچین‌مهر خاطر‌نشان کرد: برای تشویق و ترغیب معلولان در حوزه‌های ورزشی شرایط خوبی در شهرستان چالوس مهیا شد و چالوس به‌عنوان مرکز غرب مازندران در حوزه ورزش معلولان معرفی شد بنابراین از علاقه‌مندان می‌خواهیم تا از این ظرفیت استفاده لازم را ببرند.

* حضور معلولان در اجرای برنامه‌های هنری و نمایشی

وی با بیان اینکه امروز معلولان جامعه هدف بهزیستی چالوس در زمینه‌ اجرای برنامه‌های هنری و نمایشی نیز حرف‌هایی برای گفتن دارند، افزود: برنامه‌هایی که در مناسبت‌های مختلف سال در اداره برگزار می‌شود همه با همکاری و مدیریت معلولان جسم، حرکتی ، نابینایان و ... انجام می‌شود.

* چالوس رتبه نخست نرخ کاهش طلاق در مازندران

رئیس اداره بهزیستی چالوس از کسب رتبه نخست نرخ کاهش طلاق در جامعه هدف بهزیستی چالوس در استان مازندران خبر داد و بیان کرد: اداره بهزیستی با توجه به گستردگی خدمات حمایت از معلولان، سالمندان، زنان سرپرست خانوار، زنان و کودکان خیابانی، زنان بدسرپرست و ... با توجه به اینکه از ردیف بودجه دولتی استفاده می‌کند در نتیجه این بودجه جوابگوی این تعداد از جامعه هدف نیست.

* استفاده از ظرفیت افراد با تمکن مالی

وی تأکید کرد: افرادی که از نظر درآمد مالی وضعیت مناسبی دارند می‌توانند یاریگر بهزیستی در این‌باره بوده تا بخشی از مشکلات جامعه هدف را پوشش دهیم.

گلچین‌مهر مشکل اشتغال را دغدغه اصلی قشر معلول دانست و تصریح کرد: با وجود مصوبه مجلس مبنی بر استخدام 3 درصدی معلولان در دستگاه‌های دولتی این مسأله عملیاتی نشد در حالی‌که با توجه به ظرفیت شهرستان چالوس در زمینه شرکت‌ها و شهرک‌های صنعتی می‌توان از این افراد استفاده کرد.

* اعطای تسهیلات به صاحبان شرکت‌ها در ازای اشتغال معلولان

وی با اعلام اینکه اداره بهزیستی بر اساس مصوبه دولت به صاحبان شرکت‌هایی که در به‌کارگیری افراد معلول نقش دارند تسهیلاتی ارائه می‌کند،  گفت: با توجه به اینکه یکی از معضلات معلولان عدم مناسب‌سازی شهر است بنابراین طی جلسات مختلف با مدیران شهری و فرماندار چالوس قرار شد تا نسبت به مناسب‌سازی معابر، بانک‌ها، فروشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و سایر مراکز پرتردد چاره‌ای اندیشیده شود و شهرداری و شورای اسلامی شهر چالوس نیز در پیاده‌رو سازی‌های جدید مناسب‌سازی برای استفاده معلولان و به ویژه نابینایان را در دستور کار خود قرار دهد.

 

 

* هیأت معلولان تنها هیأت خدمات‌دهنده

رئیس هیأت ورزش و جانبازان چالوس با قدردانی از حمایت گلچین‌مهر رئیس اداره بهزیستی چالوس برای مهیا کردن شرایط فعالیت و حمایت و همکاری در زمینه ورزش معلولان اظهار کرد: پس از چند سال ورزش معلولان به‌واسطه حمایت‌های ایشان آبرویی برای خود دست و پا کرده و در واقع صاحب پدر شد.

رضا ذوالفقار‌پور با بیان اینکه تنها هیأتی که به‌جای خدمات‌گیری خدمتی را در اختیار ورزشکاران قرار می‌دهد هیأت جانبازان و معلولان است، تصریح کرد: در ورزش معلولان تهیه امکانات و هزینه‌ها توسط هیأت تأمین می‌شود و در واقع به‌جای اینکه مانند افراد عادی پولی در قبال خدمت پرداخت کنند حتی هزینه‌های آنها پرداخت نیز می‌شود درآمدهای حاصل از سالن ورزشی نیز صرف ورزش شهر می‌شود که خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد رشد و پیشرفت چشمگیری در حوزه ورزش معلولان هستیم.

* تمرین 6 رشته ورزشی در هیأت ورزشی جانبازان و معلولان

وی از آموزش و تمرین 6 رشته ورزشی در هیأت جانبازان و معلولان چالوس خبر داد و افزود: در حال حاضر رشته‌‌هایی مانند والیبال نشسته، تنیس روی میز، ورزش باستانی، وزنه‌برداری، دو میدانی و پرتاب دیسک  و نیزه در این هیأت انجام می‌شود و ورزش فوتبال CP و استخر شنای معلولان نیز در حال رایزنی برای ارائه خدمات است.

رئیس هیأت جانبازان و معلولان شهرستان چالوس از ورود 250 ورزشکار معلول از سن 6 سال تا 54 سال در دو قشر خانم و آقا در این هیأت خبر داد و اظهار کرد: کسب رتبه‌های برتر در رشته‌های مختلف شهرستان بسیار ستودنی بوده و اگرچه سالن ورزشی مختص معلولان در حد بضاعت شهرستان است اما ورزش این قشر در اندازه یک هیأت استانی در حال کار کردن است.

وی در پایان مسأله اشتغال ر ا دغدغه اصلی جامعه معلولان دانست و گفت: در مناسب‌سازی در حوزه ورزش با توجه به بضاعت و امکانات موجود سعی شد سالن ورزشی وزنه‌برداری چالوس را جهت رفاه حال معلولان به رمپ‌های تردد مختص معلولان ویلچری تجهیز کرد.

* حفظ سالن استیجاری ورزش معلولان

خزانه‌دار هیأت ورزش جانبازان و معلولان چالوس با تأکید بر اینکه باید فضا و شرایط را برای حضور بیشتر معلولان در عرصه‌های مختلف اجتماعی فراهم کرد، گفت: معلولان به‌دلیل محدودیت‌های جسمی و حرکتی که دارند بیشتر از حضور در اجتماع خجالت کشیده و سعی می کنند تا در خود فرو روند اما با ایجاد شرایط حضور این قشر می‌توان تا حدود زیادی از مشکلات مبتلابه این قشر کاست.

هوشنگ بازرگان با اشاره به اینکه شهرستان چالوس مرکز غرب مازندران در حوزه ورزش معلولان است، گفت: با توجه به اینکه سالن ورزشی ویژه هیأت جانبازان و معلولان استیجاری است از اداره ورزش و جوانان شهرستان و همچنین مسؤولان دست‌اندرکار می‌خواهیم که این سالن برای همیشه حتی در قالب اجاره در اختیار این هیأت قرار بگیرد.

* لزوم ابداع شیوه‌های جدید و آسان مختص معلولان

به گزارش فارس بدون شک نیاز به ورزش و تأثیر سلامتی آن در افراد معلول بیشتر احساس می‌شود چرا که ورزش سبب می‌شود تا فرد معلول وارد اجتماع شده و حس استقلال طلبی و شناساندن هویت به جامعه را پرورش دهد.

اینکه امروز افراد معلول در سطح وسیعی از فعالیت‌های اجتماعی و مسابقات مختلف اعم از ورزشی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و ... حضور چشمگیر دارند نشان از توجهی است که برای این قشر در جامعه قائل شده‌اند.

با توجه به افزایش تعداد معلولان در جامعه و گسترش انواع رشته‌های ورزشی و به‌دلیل اهمیتی که تحرک و فعالیت‌‌های جسمانی برای این قشر دارد مسأله‌ای که حائز اهمیت است لزوم ابداع شیوه‌های جدید و آسان مختص معلولان است.

* وضع قوانین برابر معلولان با افراد عادی در جامعه

برای فراهم شدن زمینه جهت حضور معلولان در تمام میادین مانند اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی و ... باید تمام مدیران، مسؤولان دست‌اندرکار وارد میدان شده و با حمایت و مساعدت خویش قوانینی را وضع کنند تا تمام معلولان مانند دیگر همنوعان خویش در سطح جامعه حضور داشته و به این وسیله از استعدادهای خدادادی که خداوند در نهاد آنها قرار داده و به این دلیل بی‌مهری اطرافیان و جامعه مغفول می‌ماند ظهور و بروز پیدا کرده و به این ترتیب باری از دوش خانواده‌ها و والدینی که به‌هر دلیل مورد امتحان الهی قرار گرفته و از داشتن نعمت معلول در زندگی خود برخوردار هستند که بدون شک سختی‌ها و مرارت‌های زیادی را تحمل می‌کنند برداشته شود.

--------------------------

گزارش از زهرا خطیبی


موافقين ۰ مخالفين ۰ ۹۵/۰۵/۰۴
بهزیستی چالوس

نظرات  (۰)

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی