اداره بهزیستی چالوس

روابط عمومی بهزیستی شهرستان چالوس
ابزار وبلاگساخت و دریافت کد متن متحرک برای وبلاگ و سایت

اسلاید شو


مژگان دلفانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان چالوس به تشریح برنامه‌‌های واحد اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی چالوس پرداخت و اظهار کرد: این برنامه تلفیقی از مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی( مرکز اورژانس اجتماعی)، خط تلفن 123، تیم سیار اورژانس اجتماعی و مداخله در خانواده به‌منظور کاهش طلاق است.

وی تخصصی بودن، به‌موقع بودن و در دسترس بودن را از ویژگی‌های اصلی برای ارائه خدمات اجتماعی برشمرد و افزود: با این ویژگی‌ها دیگر نباید ارائه خدمات اجتماعی به‌مردم در سازمان بهزیستی کشور به زمان و مکان محدود شده و یا رویکرد فعال جایگزین رویکرد غیرفعال شود.

مسؤول واحد اورژانس اجتماعی بهزیستی چالوس با بیان اینکه برنامه این واحد برای استفاده بهینه از منابع مادی و معنوی (نیروی انسانی)، کاهش دیوان‌سالاری اداری، تجمیع خدمات، هماهنگی بین واحدها، جامعیت و فراگیری و ... در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این برنامه قصد دارد تا مداخلات روانی، اجتماعی را قبل از مداخلات قضایی و انتظامی و حتی در کنار این نوع مداخلات جایگزین کند که این مسأله در پیشگیری از وقوع جرم و قضا زدائی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه شناسایی آسیب‌های اجتماعی شایع و در حال شیوع به‌صورت کشوری، منطقه‌ای و محلی از راه اورژانس اجتماعی امکان‌پذیر می‌شود، یادآور شد: در حقیقت این نوع مداخلات تأثیرگذاری "تئوری برچسب" را به حداقل می‌رساند تا زمینه‌ای برای توانمندسازی افراد در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی و بازگشت آنها به‌زندگی سالم باشد.

دلفانی کنترل و کاهش بحران‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی و همچنین در دسترس قرار دادن خدمات تخصصی و اورژانسی سازمان بهزیستی به آحاد جامعه را در طرح اورژانس اجتماعی 123 مؤثر خواند و تصریح کرد: ارتقا سطح دانش و آگاهی افراد در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی در مورد مسائل و مشکلات اجتماعی و کمک به درک موقعیت خود در شرایط بحرانی، ارتقا توانمندی‌های افراد در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی جهت مقابله به مسائل اجتماعی در شرایط بحرانی از طریق ارائه خدمات تخصصی و به موقع، ارتقا آگاهی‌ها و شناخت خانواده و اجتماع نسبت به نیازهای مراجعان برای تسهیل فرایند حل مسأله در شرایط بحرانی از دیگر فواید طرح اورژانس اجتماعی 123 است.

وی اضافه کرد: شناسایی مناطق و کانون‌های آسیب‌زا و انجام مداخلات تخصصی  جهت دسترسی برابر به خدمات اجتماعی، شناسایی آسیب‌های اجتماعی نوپدید، ایجاد زمینه مشارکت مردم و سازمان‌های غیر دولتی، مداخله مؤثر جهت کاهش جرائم، جلوگیری از تشدید بحران و آسیب‌های اجتماعی و کاهش صدمات بر اقشار در معرض آسیب از مهم‌ترین تأثیراتی است که طرح اورژانس اجتماعی در بر دارد.

مسؤول واحد اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی چالوس زوجین متقاضی طلاق و افراد دارای اختلاف خانوادگی حاد را از مشمولین دریافت خدمات اورژانس اجتماعی برشمرد و اظهار کرد: زنان و دختران در معرض آسیب اجتماعی یا آسیب‌دیده اجتماعی، افرادی‌که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کردند، کودکان خیابانی و کار، همسران آزاردیده، مبتلایان به اختلال هویت جنسی، دختران و پسران فراری از منزل و سایر افرادی که در شرایط بحرانی قرار دارند از جمله افرادی بوده که مشمول دریافت خدمات این واحد هستند.

وی با اعلام اینکه واحد اورژانس اجتماعی 123 اداره بهزیستی چالوس با استفاده از نیروهای انسانی روانشناس، مشاور یا کارشناس علوم تربیتی و مددکار اجتماعی در دو شیفت صبح و عصر آماده ارائه خدمات تخصصی به افراد جامعه است، افزود: خدمات سیار اورژانس اجتماعی برای تسهیل در دسترسی به خدمات تخصصی و اورژانسی سازمان بهزیستی به آحاد جامعه از را‌ه‌هایی مانند خودمعرفی، شناسایی و جذب افراد توسط تیم تخصصی، ارجاعی از خط تلفن اورژانس اجتماعی 123، ارجاعی از سایر مراکز سازمان بهزیستی و ارجاعی از سایر سازمان‌ها اعم از دولتی و غیردولتی افرادی که در معرض آسیب بوده و نیاز به کمک دارند را پذیرش می‌کند.

دلفانی در ادامه با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی محصول فرایندهای بسیار پیچیده‌ای است، خاطر‌نشان کرد: این فرایندها در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، روانی به وقوع پیوسته و اشکال خاص آسیب‌های اجتماعی را متبلور می‌سازد.

وی با تأکید بر اینکه برای ساماندهی آسیب‌های اجتماعی به ذهنیت و برخوردی همه‌جانبه نیاز است، تصریح کرد: کودکان خیابانی، دختران فراری، کودک‌آزاری، همسرآزاری و بسیاری از موارد دیگر از جمله آسیب‌های اجتماعی به‌شمار می‌آید که برای پرداختن و اصلاح ساختار کلان جامعه و نیز ارائه خدمات تخصصی به آسیب‌دیدگان اجتماعی دو راهبردی است که برای تحقق اهداف خود باید به آنها متوسل شد.

مسؤول اورژانس اجتماعی 123 اداره بهزیستی چالوس با اعلام اینکه مراکز مداخله در بحران(خانوادگی، فردی و اجتماعی) مادر سیار مراکز محسوب می‌شود، افزود: این مراکز به عنوان یک اورژانس مسائل اجتماعی عمل کرده و موارد خشونت‌های خانگی( کودک‌آزاری، همسرآزاری)، خودکشی، طلاق و ... را پوشش می‌دهند و در ضمن به‌عنوان مرجعی موارد مختلف ر ا به سایر مراکز سازمان ارجاع می‌دهند.

وی از ارائه خدمات دفتر حقوقی مرکز اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی چالوس به‌صورت رایگان خبر داد و اضافه کرد: مددجویان بهزیستی و تمام افرادی که مشکلات حقوقی و قضایی دارند می‌توانند با همراه داشتن معرفی‌نامه یا به صورت خودمعرف جهت مشاوره حقوقی و ارائه راهکارهای قانونی به‌واحد حقوقی مرکز اورژانس اجتماعی مراجعه کرده و برای این افراد در صورت امکان لوایح و دادخواست‌ها و شکایت‌های مربوطه تنظیم شده و در موارد استثناء پرونده‌های مطروح در دادگاه از طریق این واحد پی‌گیری می‌شود.

دلفانی در ادامه خانه سلامت را از دیگر مراکز اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی چالوس برشمرد و اظهار کرد: دخترانی که نیاز به حمایت و نگهداری دارند ابتدا از طریق تیم تخصصی مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی ارزیابی شده و در صورت داشتن شرایط لازم به‌خانه‌های سلامت فرستاده می‌شوند.

وی مدت زمان حمایت از این دختران را حداکثر 6 ماه و در صورت تأیید تیم تخصصی تا یک‌سال عنوان کرد و گفت: در طول این مدت تمام تلاش‌ها در جهت فراهم آوردن امکانات بازگشت به خانواده و یا بستگان و سایر روش‌های ترخیص برای کوتاه کردن زمان زندگی در مرکز صورت می‌گیرد.

مسؤول اورژانس اجتماعی 123 اداره بهزیستی چالوس از فعالیت مرکز مداخله در خانواده برای کاهش طلاق در واحد اورژانس اجتماعی خبر داد و بیان کرد: مرکز کاهش طلاق به منظور حفظ انسجام خانواده و پیشگیری از پیامدهای منفی طلاق، خدمات مشاوره‌ای، مددکاری و حقوقی به زوجینی که در آستانه طلاق قرار دارند ارائه داده تا آنها را در رفع مسائل و مشکلات و رفع اختلاف یاری کند و زوجین می‌توانند از خدمات تخصصی مددکاری، مشاوره‌ حقوق، روانشناسی، روانپزشکی و ... به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند.

وی خاطر‌نشان کرد: زوجین متقاضی طلاق پس از مراجعه به‌مرکز به‌صورت خودمعرف و یا معرفی از دادگستری و پذیرش اولیه جهت دریافت خدمات ارجاع داده می‌شوند که در جلسه نخست زوجین به‌صورت انفرادی در جلسات روانشناس و مددکاری اجتماعی برای توجیه و مصاحبه شرکت می‌کنند و در جلسه دوم دو نفری حضور یافته و نحوه تعامل زوجین و تمایل آنها به ادامه زندگی مشترک بررسی می‌شود و چنانچه پس از تشکیل حداقل دو جلسه مشترک تشخیص داده شد که امکان سازش بین زوجین وجود ندارد و طلاق بهترین راه است زوجین باید برای تعیین وضعیت سرپرستی فرزندان، مشاوره حقوقی و حمایت‌های مورد نیاز پس از طلاق ارجاع داده شوند.

دلفانی در پایان یادآور شد: افراد می‌توانند هر لحظه با کارشناسان خط تلفن اورژانس اجتماعی 123 در موارد کودک‌آزاری، همسرآزاری، معلول‌آزاری، سالمندآزاری و خودکشی تماس حاصل کنند.

موافقين ۱ مخالفين ۰ ۹۵/۰۵/۰۴
بهزیستی چالوس

نظرات  (۰)

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی